Étel és ital
Tekintse meg receptgyűjteményünket!
ÉTEL ÉS ITAL
Egyiptomban rengeteg olyan hely van, ahol elkölthetünk egy finom, ízletes vacsorát- talponálló szendvicsezÅ‘ktÅ‘l kezdve egészen az ötcsillagos luxuséttermekig. KitűnÅ‘, friss, hagyományos egyiptomi ételeket kínáló kis étkezdéket talál az ember városszerte, ahol pár fontért hatalmasa adagokkal töltheti meg a gyomrát. Ha igazán éhes, próbáljon ki egy ilyen helyi falatozó. Ezek a kis üzletecskék az utcákon biztonságosak, és szinte mindegyikben akad folyó víz is. A legnagyobb városokban nyugati stílusú gyorsétkezdék is vannak, mint a McDonald's, vagy a Kentucky Fried Chicken, de ezek, összehasonlítva az elÅ‘bbiekkel, meglepÅ‘en drágának tűnhetnek. A városokban mind az étel, mind a folyóvíz biztonságos, bár a helyi ételek különbözÅ‘sége esetleg okozhat gyorsan helyrejövÅ‘ panaszokat az emésztésében.
EGYIPTOMI ÉTELEK
Habár az egyiptomi étkezési szokások rendszertelennek és kuszának tűnhetnek egy kívülálló számára, a legtöbb helyi lakos egy könnyű reggelivel kezdi a napot, babot, tojást, savanyúságot, sajot és lekvárt fogyasztva. A legtöbb család a hatalmas, tápláló ebédet délután kettÅ‘ és öt óra között költi e, amit rövid szieszta követ. Többen is angol módra teáznak a délután folyamán öt vagy hat óra körül, vagy egy könnyű étkezést fogyasztanak el kora este. A nagy közös vacsorák egészen mélyen belenyúlnak az éjszakába: sosem kezdÅ‘dnek korábban este kilencnél, és a fogásokat egy vagy két órán keresztül szolgálják fel. Az éttermekben az ebédet általában délután egy és négy, a vacsorát nyolc óra és éjfél között tálalják.
Éttermek
Egyiptomban, csakúgy, mit a világ többi részén, az éttermek épp olyan jók, mint az általuk alkalmazott szakács, a szakácsok pedig folyamatosan cserélÅ‘dnek. Az aktuálisan legjobb konyhájú éttermekrÅ‘l valós információval a külföldi állampolgárságú közösség tud szolgálni, illetve a „Cairo today” című magazin, amely havonta megjelentet egy listát a kipróbálásra méltó éttermekrÅ‘l, és évente egyszer egy gasztronómiai útikönyvet is kiadnak. A legtöbb éttermi konyha Å‘shonos és hagyományos hozzátevÅ‘ket, alapanyagokat, és fűszereket használ, illetve szezonális gyümölcsöket és zöldségeket. Az étlapok mind arabul, mind angolul elérhetÅ‘ek, Alexandriában pedig általában franciául is. A nagyobb éttermekben a fÅ‘pincér szinte teljesen biztos, hogy angolul és franciául szót ért a vendégekkel, de gyakran németül, olaszul, vagy görögül is értenek. Az ország legjobb éttermei izgalmas konyhát vezetnek, ételeikben a nemzetközi konyha ízei a helyi, tradicionális egyiptomi és közel-keleti, keleti ízekkel keverednek. A legtöbb hotelben emellett éjjel-nappal nyitva tartó kávéházak is üzemelnek. A legnagyobb városokban, mint Kairó vagy Alexandria, többféle típusú étterem is megtalálható, amelyek különbözÅ‘ ízletes ételeket kínálnak a világ minden tájáról. A hagyományos egyiptomi ételek mellett az olasz vagy franci konyhát vezetÅ‘ éttermek is gyakoriak, mivel ezek különösen népszerűek az egyiptomi felsÅ‘-középosztály, és az elit körében. Az egyre globalizáltabbá váló világ következtében egyre több , eladdig ismeretlen íz gazdagítja az egyiptomi gasztrokultúrát. Napjainkban a mexikói konyha, illetve az amerikai éttermek mexikói menüi népszerűek, melyek még az egyszerűbb szendvicsbárokban is megtalálhatóak. Emellett pedig hirtelen nagy érdelkÅ‘désre tettek szert a távol-keleti éttermek, a japán szusibárok, melyek gyorsan elterjedtek Kairóban és szomszédságában, viszont kivételességüknek köszönhetÅ‘en igen drágák. Van pár olyan étterem is, amely kínai vagy indiai ételsorokat kínál, ezek viszont ritkák, drágák és különlegesek, nem gyorsétterem-jellegűek, mint Európában, vagy Nagy-Britanniában.
.Több kisebb, egyiptomi stílusú étterem helyi ételekre és bab alapú ételsorokra soaecializálódott. Ezek az éttermek egyszerűek és olcsóak. A pincérek áltlában nem, vagy keveset beszélnek angolul, ezért azt javasoljuk, használja az útiszótárát!
Snack Bars
Throughout Egypt, little stand-up shops dispense the Egyptian version of the fast food. Most of these shops in major cities are clean and offer quick, inexpensive, and nutritious meals. Most shops have helpful staff, but during their busy times you may have to push your way into the pack of Egyptians to get waited on. You can buy roasted chickens that the shop will season for you. You can also get shawirma (Gyros), lamb cooked on a vertical split, available most of the day.
Házi készítésű ételek Egyiptomban
Ha igazán szerencsés, vacsorameghívást kaphat egy egyiptomi otthonba. Nincsenek kijelölt idÅ‘pontok a közös vacsorára: lehet, hogy meghívása éjjeli egyre szól, ezen ne lepÅ‘djön meg, vendéglátójának és családjának szokásaitól függ. Ha nem jelölnek ki egyértelmű idÅ‘pontot, vacsorameghívás esetén kilenc és tíz óra között számítanak a megjelenésére. IllendÅ‘, de nem kötelezÅ‘ kis ajándékot vinni a vendéglátónak: virágot, csokoládét, vagy egy üveg bort, amennyiben a család iszik alkoholt (sok muszlim egyáltalán nem fogyaszt alkoholtartalmú italokat!). Talán Önön kívül másokat is meghívtak, esetleg az egész, kiterjedt család részt vesz a közös vacsorán, de az is elÅ‘fordulhat, hogy a vendégek egy része étkezés elÅ‘tt távozik.
Az étkezési szokások az egész országon belül tájegységenként, de akár családonként is különbözÅ‘ek lehetnek, ezért azt javasoljuk, mindenben kövesse a házigazda és a többi vendég példáját. Attól függÅ‘en, hogy hány személy vesz részt a vacsorán, mennyi a meghívott vendégek száma, illetve hogy mi a vendéglátók szokása, lehet, hogy a vacsora aperitifekkel és koktélokkal kezdÅ‘dik (ha muszlim családról van szó, természetesen alkoholmentes italokból), ezután pedig az egész társaság közösen üli körbe az étkezÅ‘asztalt, hogy elkezdÅ‘dhessen ez étkezés. Az összes fogást az asztal közepére teszik, és ki-ki kedve szerint kiszolgálhatja magát. Amennyiben nem lát evÅ‘eszközöket az asztalon, a kenyeret és ujjait használva egyen. A vendégnek illik mindent megenni a tányérjáról, akár többször is, és ha szükséges, csak óvatosan lehet visszautasítani a házigazda kínálását, unszolását, amennyiben már tényleg nem tud többet magához venni. Nagy elismerése a háziasszony fÅ‘zéstudományának, ha az ínycsiklandozó ételeket, fogásokat nem csak megdicséri, hanem rákérdez összetevÅ‘ire, vagy elkéri a receptjét. A vacsora után a vendégek általában visszavonulnak az ebédlÅ‘bÅ‘l, és teát vagy kávét kortyolgatnak a házigazdával. Várjon legalább egy fél, vagy egész órát, miután az étkezésnek vége lett, és utána készülÅ‘djön a távozásra. Dicsérje meg a finom ételt, gratuláljon a szakácsnak, és köszönje meg a vendéglátást.
HAGYOMÁNYOS ÉTELEK
Az egyiptomi konyha jól példázza az ország olvasztótégely- történelmét: a hagyományos konyha helyi összetevÅ‘ket és fűszereket alkalmaz, de görög, török, libanoni, palesztin és szíriai receptek és konyhai eljárások is színesítik az egyiptomi ízlést, és szokásokat. A fogások egyszerűek, általában szezonális, érett gyümölcsöket és zöldségeket tartalmaznak friss zöldfűszerekkel ízesítve, ezáltal igen ízletesek és egészségesek. A déli ételek, a környezÅ‘ afrikai szomszédok hatására kicsit citromosabbak, mint északon, de éppúgy érdemesek a végigkóstolásra. A legjobb konyhákat gyakran a legkisebb falvakban találjuk. Annak ellenére, hogy az egyiptomiak szegények, és sokan az egyszerű alapanyagok miatt ételeiket ízetlennek vagy unalmasnak titulálják, az igazi ínyencek felejthetetlen kulináris emlékekre tehetnek szert. Jó étvágyat!
Kenyér
Az egyiptomi étkezés alapja a kenyér, amely számtalan formában elÅ‘fordul. A leggyakoribb a pita, amit finomított fehérlisztbÅ‘l sütnek, és „aysh shami”-nak neveznek, illetve ennek másik változata, amit teljes kiÅ‘rlésű lisztbÅ‘l készítenek, az „aysh baladi”. Ha megtöltjük különbözÅ‘ friss zöldségekkel, sajttal, hússal, vagy egyéb élelmiszerrel, kész is az egyiptomi szendvics. Az „aysh shams” egy olyan kenyérfajta, mit kovásztalan tésztából készítenek, és a tűzÅ‘ napon hagynak megszáradni, míg egy másfajta kenyér a hosszú, vékony, francia bagettekre hasonlít. Hogyha száraz, kétszersült jellegű kenyeret szolgálnak fel Önnek, tegyen úgy, mint az egyiptomiak: mártsa vízbe, és ha van a közelben nyílt tűz, vagy kemence, melegítse és pirítsa meg.
Bab
Az „aysh” mellett a másik hagyományos étel egy helyi lóbabfajta, amely szinte minden egyiptomi étrendjének egyik alapját képezi. A „ful”-t többféle módon is elkészíthetik, a „midamess”például úgy készül, hogy a babszemeket megfÅ‘zik, fűszerekkel ízesítik és hagymával, paradicsommal, zöldfűszerekkel tálalják. Ezt az ételt gyakran reggelire eszik tojással, tojás nélkül pedig bármelyik másik étkezést kiegészítheti. Hasonlóan készül a „ful” egy másik fajtája, amit egészen krémesre fÅ‘znek, és „aysh baladi”-ba töltve, olcsó szendvicsként árulják az utcán. A bab másik elkészítési módja, hogy beáztatják, feldarabolják, zöldfűszerekkel és egyéb fűszerekkel összekeverik, majd fasírtszerűen forró olajban kisütik. Ezt az ételt „ta'miyya”-nak nevezeik Kairóban, Alexandriában pedig falafelnek. Általában paradicsommal, salátával és tahina szósszal (szezámkrém) kínálják, vagy pitába töltve árulják az utcán.
Molokhiyya
Egy leveles, zöld, nyári zöldségfajta, amely jellemzÅ‘en Egyiptomban terem, a helyiek pedig büszkék a belÅ‘le készült tradicionális zöldségkrémlevesre. (A spenótra, illetve a mángoldra hasonlít, mind kinézetre, mind ízvilágra.) A leveleket gyakran párolják csirke mellé köretnek, illetve bárány és nyúl mellé is felszolgálhatják. A levest gyakran kenyér szeletekkel vagy rizzsel kínálják. Amennyiben a levest kenyérrel szolgálják fel Önnek, úgy illendÅ‘, hogy a darabokat a levesbe mártogassa vagy merítse.
Mezze
Ezeket az apró fogásokat, falatkákat általában italok elÅ‘tt vagy mellé szolgálják fel, étvágygerjesztÅ‘nek. Alapját a tahina képezi, ami szezámkrém, általában olajjal kikeverve, és mártogatós szószként, dipként fogyasztják. A tahinát összekeverhetik különbözÅ‘ ízletes olajokkal, fokhagymával, vagy chilivel, szolgálhatnak fel mellé zöldségeket és citromot. Amikor párolt vagy sült padlizsánnal dolgozzák össze, és mártogatósként kínálják, vagy salátára öntik mártásként, „baba-ghanoug”.nak nevezik. FÅ‘leg Alexandriában keverik a tahinát pürésített csicseriborsóval, ez a humuszos tahina, amit szintén pitával mártogatnak. Gyakran adják még a tahina-alapú szószokat ás mártásokat halak vagy húsok mellé, és a tahina helyettesíti a majonézt is az egyiptomi szendvicsekben. A „turshi” különbözÅ‘ zöldségeket jelet, amelyeket fűszeres tengervízben fÅ‘ztek vagy pároltak. Ez a fogás különösen jól illik sör mellé.
Levesek és saláták
A molokhiyya mellett az egyiptomi konyha bÅ‘velkedik a levesekben, készüljenek marhahúsból (lahmma), zöldségekbÅ‘l (khudaar), vagy halból (samak). A leveseket gyűjtÅ‘nével „shurbah”-ként emlegetik, és mindegyik fajtájuk rendkívül finom, tápláló és ízletes. A salátákat paradicsomból, krumpliból, zöldfélékbÅ‘l készítik, és gyakran adnak hozzá tojást, babot vagy joghurtot. Nyugati stílusban épült salátabárok találhatóak a nagyobb városokban, ahol egy pár fontért megízlelheti az ország friss, egészséges terményeit. A joghurt (laban zabadi) friss, és általában ízesítetlen. Édesíthetjük mézzel, lekvárral, gyümölcsökkel, vagy mentával. A legjobb gyógyír a beteg gyomorra.
FÅ‘ étkezések
A rizs és a kenyér a leggyakrabban fogyasztott ételek Egyiptomban, amit ebédre és vacsorára is fogyasztanak. A legtöbb egyiptomi számára a hús luxusnak számít, éppen emiatt csak kis mennyiségben kerül asztalra, zöldségekkel összefÅ‘zve, és rizzsel tálalva. Ennek ellenére a legtöbb étteremben a húst tartalmazó fogások vannak többségben az étlapon.
A „torly” egy zöldséges, húsos ragu vagy prökölt, amit általában bárányból, ritkábban marhahúsból készítenek, és hagymát, majorannát, valamint babot is tartalmaz. Az egyiptomi kebabot fiatal bárány nagy darabjaiból készítik, amit elÅ‘ször puhára fÅ‘znek hagymás, majorannás, citromleves vízben, majd nyárson ropogósra sütik a nyílt tűz, vagy faszénparázs fölött. A „kufta” szintén bárányhúsból készül, melyet ledarálnak, hagymával, majorannával és citromlével összegyúrják, és húspogácsákat sütnek belÅ‘le. Nyílt tűz fölött készítik, akárcsak a kebabot, amivel gyakran együtt is szolgálják fel. A disznóhúst a muszlimok tisztátalannak tartják, ezért nem eszik meg, de vannak helyek, ahol lehet vásárolni.
Bár a helyi csirkék húsa (firaakh) gyakran vézna, inas és rágós, az importált szárnyasok jóízűek, kövérek és fiatalok. A vendéglÅ‘kben és éttermekben is rendelhet grillezett csirkét (firaakh mashwi) vagy más szárnyasételt, de az utcai sütödékben is vásárolhatóak nyílt tűzön vagy nyárson sütött csirkék, amit aztán ki-ki ízlése szerint kiegészíthet egy teljes étkezéssé. A „hamaam” -ot, vagyis a galambhúst egész Egyiptomban tenyésztik és fogyasztják, és egy fiatal példány, rizzsel, szezonális zöldségekkel töltve és grillezve, valódi ínyencfalat. A galambok aprók, ezért többet is rendelni kell ahhoz, hogy egy fÅ‘ jól lakjon. Legjobban az apró, helyi éttermekben vagy étkezdékben készítik, ahol gyakran kiírják, mi a nap ajánlata (ez már egy jó jel). Vigyázat, a galambot idÅ‘nként úgy készítik el, hogy a madár fejét beleteszik a töltelékbe.
Az egyiptomi konyha bÅ‘velkedik az édesvízi vagy tengeri halételekben, melyet összefoglaló névvel „samak”-nak neveznek. A legjobb halakból készült fogásokat a tengerpartok mellett, vagy Aswanban ehetjük, ahol a közeli Nasszer tóból szerzik be a friss alapanyagot. Próbálja végig az egész palettát, kezdve a gambarival (rák), folytatva a calamarival (tintahal), egyen gandoflit (kagyló) és ti'baant (angolna). Az utcai árusoknál kaphatóak forró olajban, frissen sütött halételek is.
Zöldségek
A „ruzz” (rizs) gyakran különbözÅ‘ más zöldségekkel, például hagymával, paradicsommal, fűszernövényekkel, vagy kis adag hússal készül. A „bataatis”-t (burgonya) általában kisütik, de fÅ‘zni vagy párolni is szokták. Az egyiptomiak szeretik a különbözÅ‘ friss zöldségeket rizzsel, és ennek különbözÅ‘ variációit: a „wara'enab” például leforrázott, tisztított szÅ‘lÅ‘levél, amit felcsavarnak, és fűszeres rizzsel töltenek meg, hússal vagy hús nélkül. A külföldiek ezt az ételt gyakran görög nevén dolmának, vagy dolmadának ismerik, de ne rendelje ezen a néven, mivel Egyiptomban a „doma” egy másik ételt takar, méghozzá egyéb rizzsel töltött zöldségeket (pl bébitök, padlizsán).
Sajtok
Az egyiptomi sajtnak (gibna) két jellegzetes variációja van, az egyik a „gibna beida”, ami feta-jellegű sajtot jelent, és a „gibna rumy”, ami egy kemény, sárga, érettebb sajtfajta. Általában ezeket használják salátákhoz, szendvicsekhez, pizzákhoz, és egyéb ételekhez, de az európai sajtfajták, a gouda, cheddar, bleu is elérhetÅ‘ek, megvásárolhatóak. A „mish” egy különleges, száraz sajtfajta, amit tésztába töltenek, és elÅ‘ételként, vagy étvágygerjesztÅ‘ falatkaként szolgálják fel.
Gyümölcsök
Egyiptomban rengeteg, különbözÅ‘ fajtájú friss gyümölcsöt lehet vásárolni egész évben a piacokon (suq), természetesen attól függÅ‘en, hogy a fa vagy cserje, amin teremnek, melyik évszakban érik be. Télen banánt (mohz), datolyát (balah) és különbözÅ‘ citrus,- vagy klementinféléket (burtu'aan) lehet vásárolni. Helyi különlegesség a „burtu'aan bedammoh”, a rózsaszín narancs, aminek a húsa vörös és édesebb, mint a többi narancsfajtának. Nyáron minden piac tele van az illatozó Å‘szibarackos kosarakkal (khukh), görögdinnyével (battiikh), szÅ‘lÅ‘vel ('anub) és mazsolával (berkuk). A „tin shawki” egy kaktusz gyümölcse ,aminek augusztus és szeptember hónapban van a szezonja.
Rágcsálnivalók
Az olajos magvak (goz) és az egyéb szárított, aszalt rágcsálnivalók (mohamas) különösen népszerűek Egyiptomban. Akármerre jár, biztosan lát néhány árust, ahogy rágcsálnivalót árulnak kis boltjukban, vagy valamiféle mozgó alkalmatosságból, esetleg egy, a nyakukban lógó tálcáról. Mind nagyon finom, legyen szó a mogyoróról (bundok), manduláról (loz), vagy pisztáciáról (fuzdo). A „sudani”, vagyis sózott földimogyoró különösen finom Aswanban.
Desszertek
Az egyiptomi desszertek nagy része, legyen szó leveles tésztáról, vagy pudingról, általában mézes szirupban ázik. A baklava (mézzel és mogyoróval, vagy dióval rétegelt tészta) egyike a kevésbé édeseknek, a „fatir” például palacsintatészta, amit különbözÅ‘ gyümölcsökkel töltenek meg, vagy a „basbousa”, amit tésztából készítenek, mogyoróval a tetején, és mézes szirupban pácolják. Az „ummali”-t egy mamlúk királynÅ‘rÅ‘l nevezték el, mazsolás sütemény, amit édes tejben áztatnak, és végül melegen tálalják. A „kanafa” kelt tésztából készített hengeres „csöveket” jelöl, amit édességgel, olajos magvakkal, esetleg hússal töltenek meg. Az egyiptomi rizspudingot „mahallabiyya”-nak nevezik és a tetején darabos pisztáciával tálalják. Francia stílusú süteményeket „gatoux” néven vásárolhatunk. Igazán jó csokoládés süteményeket nehéz találni, ahogy a nyugati stílusú cukorka,- és édességboltok is csak nemrégiben kezdtek megjelenni az országban. Az egyiptomi jégkrém tejes, vagy sörbet jellegű. A legtöbb étteremben vagy háztartásban friss gyümölcsöt is kínálnak desszertként, ami egy könnyed, tökéletes lezárása a hosszú, gazdag étkezéseknek.
Élelmiszer vásárlása
A legegyszerűbb módja, hogy könnyítsen az élelemzésre szánt költségvetésén, ha a helyi piacokon, standokon, és bazárokban vásárol friss gyümölcsöt és zöldséget, vagy egyéb helyi termékeket, amivel az egyiptomi kiskereskedÅ‘ket és földműveseket is támogatja. Az árak arabul vannak kiírva, és fixek. Általában nem lehet alkudni, a vevÅ‘ rámutat arra, amit szeretne, jelzi mennyit kér belÅ‘le, a kereskedÅ‘ pedig átadja a vásárolt árut. A legtöbb árus és kereskedÅ‘ azonban enged kissé a kiírt árból. Kis boltocskákban lehet minden egyebet megvásárolni. Ezek a trafikok minden utcasarkon elÅ‘fordulnak, és kenyeret, konzervet, sajtot, tejtermékeket, édességet, üdítÅ‘t, majonézt, sÅ‘t, gyakorlatilag akármit megtalálunk bennük, a kormány által meghatározott áron. Ha abban a boltban, amelyik a legközelebb található a szállásához, nem talál sört, kérdezzen rá nyugodtan. A környéken biztos lesz olyan kis fűszeres, aki tart Stellát, ami Egyiptomban fÅ‘znek. A pékségekben is tud kenyeret, illetve egyéb, változatos péksüteményeket vásárolni a kormány által meghatározott áron.
ITALOK
Kávé
Kifinomult és népszerű hagyományai vannak a Közel-Keleten a kávézásnak, az ahwa (török kávé) fogyasztása nemzeti szokás. Tradíció, és a helyi kávéházakban még mindig csoportosan üldögélnek a férfiak, hogy igyanak egy kávét, politikáról beszélgessenek, „tawla”-játékot (backgammon) játszanak, egyiptomi zenét hallgassanak és vízipipát (sisha) szívjanak közben. Habár a hagyományos nemzeti költészet, és a magaspolitika a díszes otthonokba és elegáns irodákba költözött, a kávézás szeretete megmaradt. Az egyiptomiak erÅ‘s, sűrű de ízletes kávéjával megkínálhatnak minket a bazársoron, a piacon, vendégségben, vagy üzleti tárgyaláson is. A török kávét nagyon finomra Å‘rölt kávébabból fÅ‘zik egy kis fém edényben. Ahogy a víz éppen felforrt, a fekete alapanyag felhabzik a kész ital tetejére, az „ahwa” felszolgálásra kész, és beleöntik egy kávés pohárba. A sötét zaccréteg a pohár alján és a világosabb folyadék az ital tetején azt mutatja, hogy tökéletesen készítették el a kávét. Óvatosan kortyolgassa, hogy az alsó réteg ne kavarodjon fel. (Ha nem szereti a zaccot, óvatosan leöntheti róla a kávét, mielÅ‘tt az kihűlne.)
Bár a török kávé fanyarságáról híres, az igazi aromája attól függ, milyen minÅ‘ségű és milyen módon pörkölt babkeveréket használnak az elkészítéséhez. Legnagyobb részben Arabica kávébabból fÅ‘zik, ami édeskés, és enyhén csokoládéaromát kölcsönöz az italnak. Az ahwát többféleképpen is elkészítik: az „ahwa sada” fekete, ízesítés nélküli, az „ahwa ariha” enyhén cukorral édesített, az „ahwa mazboot „ határozottan édes, az „ahwaziyada” pedig igen édes. Már a rendelésnél ki kell választani, milyen édesen szeretné inni a kávét, a cukrot ugyanis az itallal együtt fÅ‘zik fel. Sok ember rendel mazbootot, ami még így is meglepi Å‘ket fanyarságával: de a török kávé ízén nem szokás tejszínnel, vagy tejszínhabbal enyhíteni. A legtöbb hotelben és étteremben szolgálnak fel reggelire erÅ‘s francia kávét, vagy Nescafét, amit lehet cukorral (bil sukkar) vagy tejjel (bil laban) kérni.
Tea és más forró italok
Az egyiptomiak átvették a délutáni, szertartásos teázás szokását az araboktól, és mai napig a délutáni italt tejjel, citrommal, cukorral szolgálják fel. A hagyományos, beduin verzió a „shay”, amikor a felforralt vizet a teafűre öntik, egy darabig áztatják benne, gyakran cukorral ízesítik, végül pedig az erÅ‘s italt csészékben szolgálják fel. A vacsora utáni kávé helyett frissítÅ‘ül mentateát is kortyolgatnak, aminek a neve „shay bil na'na'”. A szárított mentaleveleket feketeteával keverik össze, majd ezt a keveréket forrázzák le és hagyják állni, akárcsak a hagyományos teánál. A téli idÅ‘szak kedvelt itala a „kakoow bil laban” (forró csokoládé), és a fűszeres, sűrű tejes zabkására emlékeztetÅ‘ „sahlab”. A „karkaday” egy hagyományos, tiszta, vörös színű ital, ami különösen a déli vidéken népszerű. Szárított hibiszkuszvirágok áztatásával készül, édesített, és mind melegen, mind behűtve felszolgálják. Az egyiptomiak szerint jó a depresszió ellen és megnyugtatja az idegeket.
Hűtött italok
Palackozott vizet (mayya ma'daniyya) minden fÅ‘bb, turisták által látogatott helyen árulnak, az utcán, kis boltocskákban, illetve a fÅ‘bb turistalátványosságok és műemlékek körül mozgó árusok, a nyakukba akasztott, vagy kerekeken gördülÅ‘ hűtÅ‘ládákból. GyÅ‘zÅ‘djön meg róla, hogy a kupak sértetlen! A „mayya shurb” vagy „mayya ahday” teljesen biztonságos, fÅ‘leg a nagyvárosokban.
Külön élvezet Egyiptomban végigpróbálgatni a frissen facsart gyümölcsleveket (asiir). Szinte minden utcasarkon láthatunk olyan kis bódékat vagy üzleteket, ahol gyümölcslevet árulnak. Az árus a kiválasztott friss gyümölcsöt megtisztítja, és egy kis jéggel, illetve cukros vízzel összeturmixolja, majd az egész keveréket üvegpohárban szolgálja fel. A végeredmény olyan, akár az ambrózia. A gyümölcslevek, amiket eperbÅ‘l (farawla), mangóból (manga), banánból (mohz) , és narancsból (burtu'aan) préselnek, különösen a nagy melegben népszerűek. A gyümölcsök mellett érdemes kipróbálni a zöldségleveket is uborkából (khiyar), paradicsomból (tamaatim), és répából (gazar). Természetesen a kísérletezÅ‘k össze is keverhetik a zöldség és gyümölcsleveket, érdemes megkóstolni például répa-narancs kombinációját (nuss wa nuss), illetve az egyiptomi banánturmixot (mohz bi-laban), ami a különlegesen finom és édes helyi banánból, és tejbÅ‘l készül. Az „asiir lemon” néven ismert ital az egész országban igen népszerű frissítÅ‘, zöldcitromból készült édes, hűtött limonádé. Az utóbbi pár évben Egyiptom elkezdett gyümölcsleveket csomagolni és exportcikk-ként eladni, de természetesen ezek a dobozos italok meg sem közelítik az elÅ‘ttünk facsart, friss gyümölcsbÅ‘l készült üdítÅ‘k ízét.
Nagyon népszerű helyi üdítÅ‘ital a Fayouz. Többfajta ízben is kapható, úgymint ananász, Å‘szibarack, körte vagy alma.
A nyugati típusú üdítÅ‘italmárkák mindenhol elérhetÅ‘ek Egyiptomban, bár ezeket általában az országban palackozzák. A Schweppes, Fanta, Seven-Up, Coke, és a Pepsi is megvásárolhatóak. Ha utcai árustól vásárol, meg kell innia az üdítÅ‘t és visszaadni az üveget. Amennyiben szeretné az üveget is magával vinni, külön fizetnie kell érte egy kisebb összeget.
Alkoholos italok
Annak ellenére, hogy a mélyen hívÅ‘, vallásos muszlimok tartózkodnak az alkoholos italok fogyasztásától, sör, bor, és jó néhány tömény vagy likÅ‘rfajta is megvásárolható egyes boltokban, kifejezetten alkohol árusítására szolgáló üzletekben, illetve nagyobb éttermekben, vagy egyes hotelek bárjaiban. Az importált bor és sör természetesen a legdrágább, de a helyben fÅ‘zött Stella is igen jó minÅ‘ségű, alacsonyabb alkoholtartalmú, világos sör, aminek remek íze van, hacsak nem felejti kint az egyiptomi napon (bár ez a drágább sörök ízére sincs igazán jó hatással). A Stellát nagy, félliteres üvegekben árulják és az ára kb 6 és 10 egyiptomifont között alakul. A Stella export, ami a bárokban és éttermekben vásárolható meg, egy-két fonttal drágább, kisebb kiszerelésben palackozzák, viszont nagyobb alkoholtartalommal rendelkezik, így íze közelebb áll a nyugati típusú sörökhöz. A „Marzen” egy fekete, bock típusú sör, ami különösen tavasszal és nyáron esik jól. „Aswanli” pedig egy Aswanban fÅ‘zött sötét sör.
A Brandy csak hígítás után iható, és a helyi rum se sokkal jobb. Mindemellett a „zibib” a görög ouzo, vagy mexikói anasato egyiptomi változata önmagában is nagyon finom, vagy vízzel felöntve, mely a színét opálosra változtatja, különösen kedvelt vacsora elÅ‘tti aperitifként. A többi töményt importálják, ennélfogva nincs belÅ‘lük nagyon sok (Szuez és Alexandria kikötÅ‘in keresztül érkezik a legtöbb), és elég drágák is. Ha szeretne alkoholos italt inni Egyiptomban, az a legolcsóbb és leggazdaságosabb megoldás, ha még a repülÅ‘téren, a duty free shopban megvásárolja a kívánt italt.